info@cittaslowgerze.com 0 (368) 718 15 47

GERZE KÜLTÜRÜNÜ TANIYALIM

Geleneklerimiz

Helesa

Helesa; Gerze'mizin tarihi, insanı, bağlılığı kadar eskidir. Balıkçılık ilçemizin en eski geçim kaynağıdır. Helesa Gerze'linin eski takvime göre Kasımın 10.gününde geçimlerini sağlamak için uzun süreli sefere çıkan gemicileri şenlikler yaparak uğurladıkları törendir. Aynı törenleri seferlerden dönenleri karşılamak için de yapıldığı bilinmektedir. 

   

Kültür Sanat Etkinliklerimiz

Geleneksel Gerze Festivali

Her yıl Gerze Kültür ve Sanat Festivali adı altında düzenlenen etkinliklerde ilçenin tarihi ve turistik güzellikleri ile çeşitli el sanatları tanıtılmakta olup, gündüz deniz sporları, gece ise ulusal ve mahalli sanatçıların katıldığı müzik ve eğlence konserleri ile yerli halkın ve turistlerin güzel vakit geçirmelerine imkan tanınmaktadır. 

  

Geleneksel Gerze Belediyesi Yağlı Güreşleri

Gerze Belediyesi tarafından ilçemizin kültür mirasına katkıda bulunmak ve aynı zamanda insanlar arasındaki birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek amacıyla her yıl düzenli olarak Yağlı Güreş etkinliği düzenlenmektedir. 

  

23 Nisan Çocuk Festivali ve Geleneksel Uçurtma Festivali

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramını kutlamak üzere, her yıl 23 Nisan'da çocuk festivali ve geleneksel uçurtma festivali düzenlenir. 

 


Oluşturulma Tarihi:   22.2.2017 00:06:12